Moja przyjaciółka marynarka
6.jpg

Męska garderoba bez marynarki nie istnieje! Dlaczego? Bo marynarka to panaceum na wszelkie bolączki. Bardzo trudno wyobrazić sobie sytuację, w której byłaby ona nietrafionym wyborem - to chyba (poza siłownią) niemożliwe. Rozmowa o pracę? Randka? Piwo z kolegami? Lunch? Rodzinna uroczystość? Podstaw dowolną okazję, a na pytanie: czy marynarka się sprawdzi, odpowiedź zawsze brzmi TAK! Nawet jeśli w szafie wisi tylko jedna to nic. Stylizację z marynarką w roli głównej bardzo łatwo odmienić poprzez różne dodatki. Ale żeby wiedzieć, jak się nimi bawić, najpierw musimy poznać wszystkie zakamarki marynarki.

W skali od 1 do 10...

Niby nic takiego ... ot, zwykła marynarka. Tymczasem kryje ona w sobie więcej sekretów niż nie jedna kobieta. Dlatego, aby należeć do elitarnego grona gentlemanów, musisz ją rozszyfrować!

1. Pod jedynką kryje się ... KOZERKA. Choć brzmi co najmniej dziwnie to jest to po prostu miejsce łączenia kołnierza z klapą. I aż na usta ciśnie się pytanie: no i co z tego? A no to, że zazwyczaj kołnierz i klapa tworzą kąt 90 stopni, jednak jeśli trafisz na kozerkę frakową to klapa będzie znacząco wystawać poza kołnierz, co z pewnością doda ci ekstrawagancji!

2. KLAPY - to one prawdopodobnie nadają charakter marynarce. Dzielą się na 3 rodzaje: otwarte, zamknięte, szalowe. Najważniejsze: klapy marynarki zawsze muszą być idealnie dopasowane do ciała. Absolutnie nie powinny odstawać od klatki piersiowej. A w przestrzeń pomiędzy klapami idealnie wkomponowują się fulary, dzięki którym zadacie szyku!

3. BUTONIERKA. To słowo pewnie nie brzmi tak obco jak wcześniejsze? No to pewnie was zaskoczymy, bo bardzo wiele osób myli butonierkę z brustaszą. Ale wszystko po kolei. Butonierka to otwór w klapie, który dawniej służył do zapinania marynarki pod szyją. Jednak czasy się zmieniły i w dzisiejszych marynarkach nie znajdziemy guzika na wysokości butonierki. Skoro jednak butonierki wciąż są wycinane to - szczególne na oficjalne uroczystości - warto przyozdobić je kwitem bądź kokardką. 

 4. BRUSTASZA, czyli mała kieszonka na poszetkę. O ile fular sprawdzi się w eleganckiej stylizacji, o tyle poszetka sprawdzi się zawsze. Nieskończony wybór kolorów, kształtów, wzorów, motywów pozwala na dobranie odpowiedniej poszetki nie tylko na każdą okazję, ale w zależności od humoru, czy dnia tygodnia. Klikając w obrazki odkryjcie więcej inspiracji. Pamiętajcie: sky is the limit!

5. Tutaj możemy was nieco zaskoczyć, bo pod piątką kryją się... GUZIKI. Ponieważ guzików nikomu przedstawiać nie trzeba to pędzimy do 6.

6. Zauroczyła nas nazwa tego elementu męskiej marynarki określana jako BOCZEK. Przyznajcie, że to całkiem męska nazwa. No ale do rzeczy: diabeł tkwi w szczegółach i to tutaj znajdziemy tego chochlika. Właśnie w zależności o tego, jak zaprojektowany będzie boczek zależy fason naszej marynarki. A wyróżniamy następujące: mocno taliowany (super-slim), dopasowany (slim), fason klasyczny. To właśnie wybór odpowiedniego fasonu sprawi, że będziecie zachwycać.

7. KIESZONKA BILETOWA występuje zazwyczaj w marynarkach mniej oficjalnych.

8. PATKA, czyli klapka kieszeni. Choć patki wydają się eleganckim zakończeniem kieszeni to nie znajdziemy ich ani w garniturze wieczorowym ani w smokingu.

9. KIESZENIE. Chociaż kieszeń to kieszeń i trudno sobie wyobrazić życie bez kieszeni to pamiętajcie, że te kieszenie, które są w marynarce powinny zostać puste - pełnią wyłącznie funkcję estetyczną, a wypchane z pewnością odstraszą wszystkich. Co innego kieszenie wewnętrzne, w których każdy elegant powinien mieć chusteczkę dla swej damy.

10. SZLICE (rozcięcia z tyłu) Jeden szlic najczęściej stosowany jest w marynarkach sportowych. Krój z dwoma szlicami spotykamy w garniturze dziennym. A bez szliców są garnitur wieczorowy i smoking.


Teraz, kiedy odkryliśmy wspólnie wszystkie sekrety męskiej marynarki, nie mamy wątpliwości, że klub gentlemanów stoi przed wami otworem. A kiedy już uda wam się oczarować jakąś piękną kobietę to pamiętajcie, aby martini zamówić Wstrząśnięte, niemieszane.do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl